A személyiség kialakulása egy folyamat, mely születéskor kezdődik és egész életünkön át tart.
Az önismereti tréning eredményeként fejlődik a résztvevők önismerete, önbecsülése, önérvényesítése és javulnak a társas kapcsolataik.
Egy csapat vezetéséhez, menedzseléséhez, együttműködésének erősítéséhez fontos ismerni a főbb személyiségtípusokat. A tréning során a résztvevők megtanulják, hogyan viszonyuljanak munkatársaik, vezetőik, alkalmazottaik, partnereik és saját maguk különbözőségéhez. Az emberi viselkedés néhány sajátosságára hívja fel a figyelmet. A csoport tagjai kívülről is látni fogják magukat és környezetüket, hosszú távon jó kapcsolatot alakíthatnak ki egymással, elkerülhetik a romboló vitákat, valamint a másik személyiségének megfelelően fejezhetik ki elismerésüket, motiválhatják egymást.
Saját képességeik és érzéseik megismerésével hatékonyan fejleszthetik önmagukat. Az önismeret nem más, mint a személyiség, vagyis az egyéniség, az érzések, a gondolatok, a viselkedés és ezek egymással való kölcsönhatásainak felismerése és megértése, vagyis az egyéni működés mozgatórugóinak, motivációinak felfedezése. Ha sikerül megérteni, hogy bizonyos helyzetek, miért váltanak ki adott érzéseket, gondolatokat és viselkedést, máris nagy lépést lehet tenni a személyiség fejlődésének irányába.
Mert a tréning során megismerjük a különböző személyiségtípusokat, melyek közt a sajátunkat is felfedezhetjük. Megfigyeljük és megértjük reakcióinkat, mások ránk adott reakcióit, visszajelzéseit. Beazonosíthatjuk érzéseinket bizonyos helyzetekben vagy másokkal szemben. Ezek alapján rájöhetünk arra, hogy mi az, ami hatékonyan működik, flow élményt ad és mi az, ami visszahúz. Ha látjuk, hogy mik az erősségeink, akkor tudjuk, hogy mire alapozhatunk, illetve melyek azok a képességeink, amelyek segítségével megküzdhetünk a mindennapok kihívásaival.
Ha tudatában vagyunk annak, hogy mi az, ami nehézséget okoz számunkra, akkor megpróbálhatjuk a negatív következményekkel járó reakcióinkat megérteni, majd átkeretezni úgy, hogy saját vágyainkat, céljainkat szolgálják, illetve könnyebben elfogadjunk bizonyos helyzeteket.
Személyiségünk nagyon összetett, több tényezőből alakul ki, fejlődik tovább. Az öröklött tulajdonságok mellett nagy szerepük van a tapasztalati tényeknek, életesemények megélésének is. Minden, ami velünk történik meghatározza személyiségünket és ezen keresztül a világhoz való viszonyulásunkat, gondolkodásunkat, érzelmi életünket. A személyiség kialakulása tehát egy olyan folyamat, mely születéskor kezdődik és egész életünkön át tart.
A tréning célja belső erőforrásaink felismerése és aktivizálása, valamint a munkahelyi hatékonyság növelése. Konkrét lehetőségekkel, megoldásokkal és feladatokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, hogy a tapasztalási folyamat végére képesek legyenek a helyzetnek megfelelő módszert használni. A tréning segítségével a csoport tagjai közt csökkennek a feszültségek, ezáltal csökken a stressz, közvetetten a fluktuáció. Az összhang megteremtésével a csoport működésének hatékonyságát és teljesítőképességét is lehet növelni.
„Mondd el és elfelejtem, mutasd meg és megjegyzem, engedd, hogy csináljam, és megértem.” - Konfucius