„Mindannyian tudjuk, hogy a túlzásba vitt jó dolog – rossz dolog.”/Todd G. Buchholz/
Akkor nekik burnout tréningre van szükségük!
Jó hír, hogy az időben észlelt kiégési folyamat visszafordítható és megfelelő technikák elsajátításával leküzdhető. Természetesen a legjobb módszer mindig a megelőzés.
A burnout, vagyis a kiégési szindróma egy olyan speciális munkahelyi ártalom, amely vezető tünete a fizikai-érzelmi-mentális kimerülés. A kiégés hosszabb ideig tartó stressz, elsősorban fokozott érzelmi megterhelés következtében alakulhat ki. Az egyre magasabb teljesítmény kényszer, a rövid határidők, a folyamatos feszültségek olyan kiégési spirált indítanak el, amelyből végül már csak szakember segítségével lehet kijönni. Ne hagyd, hogy csapatod eljusson erre a szintre!
A WHO 2019 májusában hivatalosan is betegséggé nyilvánította ezt a szindrómát, amely fokozottan fenyeget minden olyan munkavállalót, ahol emberekkel kell kapcsolatot tartani (pl. menedzserek, ügyfélszolgálati alkalmazottak, vevő kommunikációs munkatársak, titkársági dolgozók, banki alkalmazottak, tanárok, stb.)
A kiégés négy szakasza jól elkülöníthető egymástól. Míg a kezdeti szakaszt a túlzottan nagy lelkesedés jellemzi, a folyamat végére a teljes kimerülés, vagyis az apátia állapota áll be. Intő jelek mutatják előre a problémát, például, ha az illető hangulata jelentősen negatív irányba változik (esetleg cinikus, korábban nem tapasztalható negatív hangulatkeltés jellemző rá), ha fáradékony és motivációja, munkahelyi teljesítménye folyamatosan csökken, illetve emberi kapcsolatai elszemélytelenednek. Különböző tesztek segítségével ezek a szakaszok még időben felismerhetőek.
Ha a tüneteket nem észleljük és nem lépünk fel időben, akkor beindul a kiégés spirál. Minél mélyebbre kerül valaki, annál nehezebb visszatérnie az egyensúlyi állapotba. Az ember többször is kiéghet élete során. Fontos, hogy ezekből a folyamatokból tanuljon és tudatosítsa magában a megelőzési lehetőségeket.
A burnout nemcsak az egyén problémája, mivel negatív hatással van a környezetére is, ezért fontos a csapat motivációjának, elköteleződésének és energikusságának folyamatos szinten tartása.
A burnout tréning célja, hogy segítséget nyújtson a kiégés ellen, illetve megelőzze azt. Konkrét lehetőségekkel, megoldásokkal és feladatokkal ismerkedhetnek meg a résztvevők, hogy a tapasztalási folyamat végére képesek legyenek a helyzetnek megfelelő módszert használni. A tréning segítségével a csoport tagjai közt csökkennek a feszültségek, ezáltal csökken a stressz, így közvetetten a fluktuáció. Az összhang megteremtésével a csoport működésének hatékonyságát és teljesítőképességét is lehet növelni.
„Mondd el és elfelejtem, mutasd meg és megjegyzem, engedd, hogy csináljam, és megértem.” - Konfucius