„A tehetség nyeri a meccset, de a csapatmunka és az értelem nyeri a bajnokságot.”/Michael Jeffrey Jordan/
Ez az egyik legösszetettebb téréning típus, mivel a legtöbb soft skill (puha készség) elemet ez tartalmazza.
Mindenki tapasztalta, hogy élete gyökeresen megváltozott a Pandémia óta. Nem volt könnyű home-office-ra átállni. Viszont a veszélyhelyzet elmúltával mindenki fokozatosan tér vissza az offline világba, ahol továbbra is elengedhetetlen a személyes jelenlét és a kapcsolattartás. Az elidegenedett, virtuális világ megtapasztalása után egyre nagyobb szükségét érezzük annak, hogy visszakapjuk régi emberi kapcsolatainkat, hiszen „társas lények” vagyunk (Elliot Aronson).
Természetesen létre lehet hozni egyfajta csoportdinamikát az Interneten keresztül is. Azonban a megfelelő munkahelyi légkör kialakításával bizonyítottan hatékonyabb és eredményesebb a munkavégzés, ennek következményeként nő a teljesítmény is. Az együttműködés és a csapatmunka erősíti a tagok közt a csoportkohéziót és a munkavállalói elköteleződést, valamint a munkavállalói élményt.
A tréning során olyan játékos, szimulációs és szituatív gyakorlatokat végezünk el, amelyek során a reflexió és az elméleti feldolgozás az élményeket tapasztalatokká alakítja át. A modellszerűen megélt, sikeresen megoldott és közösen kiértékelt problémákat a résztvevők a továbbiakban már ismerős helyzetként kezelik, illetve rutinszerűen hívják elő.
A csoportdinamika minden egyes szervezetben jelen van. Hagyományosan egy csapat öt fontos szakaszon halad át. A kezdeti szakaszok lefőbb feladatai a célok kitűzése, a normák kialakítása, illetve a státuszok tisztázása. A csapatfejlesztés minden szakasza különleges kihívásokat jelent a tagok számára. Ezek sikeres leküzdése olyan jól strukturált szervezetek létrejöttét, tovább fejlődését eredményezi, ahol az együttműködés és az összetartás kulcs fontosságú lesz a későbbiekben is.
A tréning célja olyan keretek létrehozása, amelyek javítják a munkavállalók azon készségeit, melyek segítségével hatékonyabban vesznek részt a tervezésben, a problémák megoldásában és a döntéshozatalban, a munkahelyi eredményesség és az ügyfelek jobb kiszolgálása érdekében.
Az újonnan felmerült, aktuális kérdések hatékony megoldásában segít a csapatfejlesztő tréning. Egy jól összeszokott csoport az esetlegesen bekövetkező újabb járványhelyzet, nehézségek vagy felmerülő problémák jelentkezésekor is profitálhat a tréning során megszerzett ismeretekből.
Irányt mutat az asszertív kommunikáció adta lehetőségekről a csoport tagjainak, illetve fejleszti az együttműködési-, valamint a tárgyalási készségeket. A tréning segítségével a csoport tagjai között az üzenetek és az információk helyes megértésben jutnak át, ezáltal csökkennek a félteértések, a stressz, valamint a fluktuáció. Az összhang megteremtésével nő a csoport hatékonysága és teljesítőképessége is.
„Mondd el és elfelejtem, mutasd meg és megjegyzem, engedd, hogy csináljam, és megértem.” - Konfucius